sobota, 1 maja 2021

Echo


 No to pod to Święto Pracy popełniłem Echo do Mythic Battles: Pantheon. Bohaterka należąca do kategorii tych „irytujących”. Widząc na etapie budowy armii, że wejdzie w skład drużyny przeciwnika, trzeba zmienić taktykę i zaopatrzyć się w dodatkowe karty AoW. Potrafi namieszać. 

 

  Co do samego malowania, hmm… nie było wielkiej kombinacji, choć wymusiła przemyślenie i zaopatrzyłem się w dodatkowe odcienia szarości (farbki w drodze). Może i niepotrzebnie, wystarczyłby czarny i biały… ale leniwy się zrobiłem. 
  Tymczasem Karolek pomalował boga, Pana. Topic z tej przygody zamieści na swoim blogu pod tym linkiem "Paniczny Strach Pana".

  Ja wrzucę tylko jedno zdjęcie Echo i Pana, dla porównania skali.

 


 

  Uchodziła za córkę Eteru i Gai. Według Owidiusza [Met. III 356-401] Echo długimi opowiadaniami przeszkadzała zazdrosnej Herze w śledzeniu miłostek Zeusa. Gdy bogini odkryła podstęp, ukarała nimfę utratą  głosu. Odtąd Echo nie mogąc powiedzieć nic z własnej woli, musiała stale powtarzać cudze okrzyki.

Pozbawiona głosu nimfa zakochała się w pięknym Narcyzie, w którym kochało się wielu, ale który odrzucał wszystkie te zaloty. Echo spotkała go, kiedy polował. Potrafiła wyznać mu miłość przez samo powtarzanie jego słów, on jednak ją odrzucił. Zrozpaczona nimfa spędziła resztę życia w osamotnionych wąwozach, powoli ginąc z miłości, tak, że pozostał z niej tylko sam powtarzający cudze słowa głos. 

 


 Echo raz jeszcze spotkała Narcyza po tym, gdy Afrodyta ukarała go za zabójstwo zakochanego w nim Amejniosa. Kara polegała na tym, że Narcyz ujrzał swoje odbicie w wodzie i pokochał je. Nie mogąc jednak spełnić miłości, wpadł w rozpacz. Choć Echo nie przebaczyła mu, smuciła się razem z nim, a kiedy z rozpaczy popełnił samobójstwo, powtarzała jego ostatnie słowa: "Żegnaj, młodzieńcze, na próżno ukochany".

Miał u niej powodzenie bóg lasów, myśliwych i pasterzy, Pan. Nie wiedział o niej, ponieważ straciła już ciało, aczkolwiek mitologia wspomina, iż posiadali córkę Iambe. 

 


Minimalna aktualizacja tabelki, raczej tak raz w miesiącu będę wrzucał. 

  

2 komentarze:

  1. I jak ładnie opowiedziałeś o niej :). Normalnie jak wszystko pomalujesz i opowiesz to nagroda Cię czeka. Osobiście tego dopilnuję. :D

    OdpowiedzUsuń
  2. Całkiem niezła dupa z niej ;)

    OdpowiedzUsuń